loading...
  DERMATOLOGIA OGÓLNA

Jest to oglądanie znamion barwnikowych przez dermatoskop (urządzenie ze światłem kołowo spolaryzowanym i powiększające 10x), który pozwala na wykrycie subklinicznych postaci czerniaka. Należy w tym miejscu podkreślić, że wcześnie wykryty i wycięty chirurgicznie czerniak daje duże szanse na całkowite wyleczenie. Nie każde znamię barwnikowe jest niebezpieczne. Dermatoskopia pozwala określić, które znamiona są atypowe, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę, i które trzeba usunąć chirurgicznie.

 

 

Znamiona barwnikowe, popularnie zwane „pieprzykami”, należą do najczęściej występujących zmian skórnych u ludzi. Szacuje się, że przeciętny dorosły człowiek posiada około 20 znamion barwnikowych. Niewielki odsetek znamion obecny jest już w chwili narodzin, są to znamiona barwnikowe wrodzone. Większość pieprzyków pojawia się stopniowo, najczęściej  i najwięcej zmian przybywa w okresie dojrzewania płciowego i we wczesnym wieku dorosłym. W późniejszym okresie tj. w siódmej i ósmej dekadzie życia, znamiona ulegają uwstecznianiu i mogą całkowicie zanikać.

 

To, ile znamion ma każdy z nas, zależy przede wszystkim od dwóch rzeczy. Najważniejsze są predyspozycje genetyczne. Jeżeli rodzice mają dużo znamion, to duże prawdopodobieństwo, że dzieci odziedziczą tę cechę i też będą miały liczne pieprzyki. Drugi czynnik, to wpływ promieniowania słonecznego. Szczególnie niebezpieczne jest okazyjne i intensywne opalanie prowadzące do oparzeń posłonecznych. Dlatego tak ważna jest ochrona skóry przed promieniowaniem ultrafioletowym poprzez stosowanie kremów z filtrami UV. Należy też unikać intensywnego, niekontrolowanego opalania oraz korzystania z solariów.

 

Znamiona barwnikowe mogą przybierać różne formy i kształty. Zazwyczaj jest to płaska lub wypukła  brązowa  plamka na skórze o średnicy kilku milimetrów. W ciągu całego życia znamiona ulegają stopniowej transformacji. U dzieci  i młodzieży znamiona powoli powiększają się wraz ze wzrostem , pojawiają się nowe, a stare mogą przybierać kształt wypukły.

 

 

Co powinno nas zaniepokoić?  Jeżeli w ciągu kilku miesięcy pieprzyk zmienia kształt, kolor, wielkość. Trzeba zwrócić szczególną uwagę, gdy znamię ma średnicę powyżej 6-8 mm, ma nieregularne, niewyraźnie zarysowane  brzegi , niejednorodne zabarwienie lub jest bardzo ciemno wybarwione. W wieku dorosłym niepokojące jest  też pojawienie się nagle nowego, mocno ciemnego pieprzyka.  Może to świadczyć o przemianie znamienia w nowotwór  złośliwy skóry, zwany czerniakiem.

 

 

Co należy robić aby  nie dopuścić  do rozwoju czerniaka? Przede wszystkim należy samemu obserwować  znamiona i reagować na każdą niepokojącą zmianę w wyglądzie pieprzyka. Ważne też , aby raz w roku, najlepiej po lecie,  zbadać pieprzyki u dermatologa, który wykona dermatoskopię. Jest to nieinwazyjne, niebolesne  badanie znamion specjalnym urządzeniem, zwanym dermatoskopem.  Dermatoskopia pozwala na dokładniejszą ocenę znamion i na wykrycie tzw. znamion atypowych. Ponieważ znamiona atypowe mogą być prekursorami czerniaka, powinny być usuwane chirurgicznie i poddawane badaniu histologicznemu w celu mikroskopowego wykluczenia komórek nowotworowych.